KOSOVA’DAN HABERLER !

Labus: Kosova Bosna Modeline Göre Bölünmeli

 

(YD Haber) – Sırbistan Başbakan Yardımcısı Mirolyuş Labus, Kosova’nın Bosna modeline göre iki birime (entity) bölünmesi gerektiği yönünde görüş beyan etti. Labus’a göre “böyle bir bölünme Kosova’da mevcut sorunlara önemli bir çözüm olur” şeklinde.

  

Labus “Bugün Kosova’da insanların serbest dolaşımı yok, etnik temeli cinayetler işleniyor, mülteciler savaş öncesi evlerine geri dönmüyor” şeklinde konuştu.

 

Belgrad modeline göre Kosova’da ademi merkezileşmenin ekonomik durgunluğa yol açacağını ve Kosova’yı Avrupa geleceğinden uzak tutacağını düşünen uluslararası topluluğu eleştiren Labus, “Kosova’da ekonomi diye bir şey zaten yok, bağışlardan gelen paralarla yaşanılıyor, işsizlik oranı gittikçe artıyor” dedi.

 

Lütfü Türkkan 

Kosova - 27.02.2006

 

 

 

Kosova Başkanı Seydiu:

 Ademi Merkezcilik Konusunda Sırplarla Uzlaşmamız Zor

 

(YD Haber) Kosova başkanı Fatmir Seydiu dün Belgrat’la Priştine arasında yapılan birinci tur görüşmelere katılan Kosova müzakere ekibi ile bir araya geldi. Kosova Yerel İdare bakanı ve birinci tur görüşmelerin müzakere şefi Lütfi Hazıri Viyana’da yapılan birinci tur görüşmeler hakkında Kosova başkanı Seydiu’yu bilgilendirdi.

 

Görüşmeden sonra açıklama yapan Kosova başkanı Fatmir Sejdiu ademi merkezcilik konusunda bir anlaşmaya varmanın zor gözüktüğünü söyledi. Seydiu “Her şeye rağmen müzakerelerin sürmesine ve sene sonuna kadar tamamlanmasına tam destek veriyoruz” şeklinde konuştu. Seydiu ayrıca Kosova müzakere ekibinin birinci tur müzakerelerde gösterdikleri performans ve diplomatik başarıdan memnun kaldığını dile getirdi.

  

Öte yandan Avusturya’nın Priştine’deki ofis Şefi Aleksandar Bayer, Belgrat ve Priştine arasında 20-21 Şubat tarihlerinde Viyana’da yapılan birinci tur müzakerelerin Kosova’nın nihai statüsünün belirlenme sürecinde büyük bir adımı teşkil ettiğini söyledi. Ayrıca Avusturyalı diplomat ikinci tur görüşmelerin 17 Mart’ta yapılacağını bildirdi.

 

Lütfü Türkkan 

Kosova - 27.02.2006

 

 

Kosumi: “Arnavutlar Kimseye Baskı Yapmayacak”

 

(YD Haber) - Kosova Başbakanı Bayram Kosumi, Arnavutların hiçbir zaman geçmişte maruz kaldıkları baskıları Sırplara karşı yapmayacaklarını söyledi. Kosumi bu açıklamasını, Kosova’nın batısındaki İpek şehrinde düzenlenen kamuya açık bir oturumda dile getirdi.

 

Sırpların neden Kosova kurumlarını tanımak istemediğine ilişkin bir soru üzerine Kosumi, Arnavutların Kosova’da neler olacağını anlatmaları gerektiğini çünkü Sırpların daha yeni yeni bağımsız bir Kosova gerçeği ile karşı karşıya geldiğini belirtti.

 

Yeni Kosova toplumunda hiçbir etnik grubun dışarıda olmayacağını ifade eden Kosumi, bunun demokratik yapılanmaya da aykırı olduğunu söyledi. Başbakan Kosumi, Sırpların çoğunluk ile masaya oturup müzakere etmesi ve çoğunluğun uzattığı eli kabul etmesi kendilerini daha güvende hissetmelerine neden olacaktır diye konuştu.

 

Lütfü Türkkan 

Kosova - 27.02.2006

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !