II.DÜNYA SAVAŞINDA ALMANLARIN KULLANDIĞI ENİGMA CİHAZI

Günümüzde ve bilebildiğimiz kadarıyla şu an için kripto cihazlarında kullanılan anahtar büyüklüğü 150 bayt'tır.Bu da  0 ve 1  rakamları ile ( 2 üzeri 150 ) yani; okuyabilirseniz aşağıdaki sayı (2.854.495.385.411.919.762.116.571.988.99e+45) kadar değişik versiyonda şifreleme yapabilmek demektir...Ve bir şifrenin çözülebilmesi; bu sayının, kullanılan (deşifre için) bilgisayarın saniyede yaptığı işlem sayısına bölümünden çıkan rakam da bir dir....Bu iş günümüzde bildiğimiz en gelişmiş bilgisayar ile yaklaşık 100.000.000.000 (yüz milyar sene) sürecek bir çalışmadır...

 

Sözün kısası günümüzde kullanılan kriptoların, kripto cihazını yapanlar tarafından bile deşifre edilmesi imkansızdır... Yani anlayacağımız şu ki; kripto ancak, bizzat şifreyi belirleyen son kullanıcı tarafından düşman kuvvetlerine sızdırılmasıyla çözülebilir..

 

Bütün bunlar; bir kaç ay önce Vedat Yenerer'in   "Tübitak ta neler oluyor...Kriptolar düşman ellerinde" mealindeki yazısından sonra net'te yaptığımız kısa bir araştımanın sonucunda ulaşabildiğimiz bilgilerdir...Bu açıklamayı da, haber guruplarına; V.Yenerer'in yazısından sonra hiç bir araştırma yapmadan, Yenerer ve üst düzey TÜBİTAK bürokratının endişelerine katılan net dünyasının  at gözlüklülerine, onları sevindirecek bir müjdenin belgesi halindeki alıntıyla beraber ithaf ediyoruz...

 

Saygılar...

ÖZEL BÜRO

 

 

2004-05-22  10:29   

Kriptolu`` Görüşme Cihazlarını, Meclis 11 Yıldır Kullanıyor   

 

TÜBİTAK`ın ürettiği ve NATO`nun onay verdiği ``ISDN Kripto BRI`` cihazının Meclis Başkanı`nın ``çok gizli`` telefon görüşmelerinde 11 yıldır kullanıldığı ortaya çıktı. Zaman zaman ``Kırmızı Telefon`` olarak da adlandırılan cihazın Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları, Dışişleri Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı tarafından kullanıldığı biliniyor. Edinilen bilgiye göre, çok gizli görüşmelerde kullanılması amacıyla TÜBİTAK tarafından üretilen ISDN Kripto BRI cihazı, Hüsamettin Cindoruk`un TBMM Başkanlığı döneminde 1993 yılında TBMM`de de kullanılmaya başlandı.

 

Devlet güvenliği açısından önem gösteren konuşmaların TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından da ISDN Kripto BRI cihazı ile yapıldığı öğrenildi. Temeli algoritmaya (kripto) dayanan bu çok gizli haberleşmeler için görüşen her iki tarafta da aynı cihazın bulunması gerekiyor.

 

ISDN Kripto BRI benzeri özel cihazlar, ses veya bilgiyi karşıdaki cihaza gönderdiği sırada, her iki cihazın çözebileceği şekilde algoritmik şifreleme yapıyor. Bu sayede, sadece alıcı konumundaki kişinin çözebileceği şekilde şifrelenen ses veya data bilgisi ``büyük kulak`` diye tabir edilen üçüncü kişilerce dinlenemiyor, değiştirilemiyor.

 

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ISDN Kripto BRI cihazı, NATO tarafından da onaylandı. TÜBİTAK`ın ürettiği 3 kriptoloji cihazı NATO Askeri Komitesince ``NATO cihazı`` olarak kabul edilmiş ve NATO içerisinde kullanılmaya başlanmıştı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !