Beni buraya bir yalan uğruna gönderdiniz!

Pentagon sponsorluğunda Amerikan askerleri için özel olarak çıkarılan Stars and Stripes gazetesine mektup yazan ABD'li bir yüzbaşı, kendisini Irak'a gönderen Bush yönetimini topa tuttu !

Irak ve Afganistan'da görev yapan ABD askerlerinin en büyük haber kaynağı, Pentagon sponsorluğunda çıkan ve askerlere bedava dağıtılan "Stars and Stripes" gazetesi... 1942'den beri basılan ve 80 bin askerin okuduğu gazete Irak'ta görev yapan ABD'li yüzbaşı Jeff Pirozzi'nin çığlığını sayfalarına taşıdı. İşte Pirozzi'nin gazetede yayınlanan isyan mektubu:

Tüm sözleriniz aptalca
Kitle imha silahları mı? Hala onları arıyorum... Eğer biriniz rastlarsanız bana da haber verin ki neden burada olduğumu anlayayım. Bu savaşı bir yalanla başlattık ve eminim ki bir yalanla da bitireceğiz. Sizin aptalca demokrasi ve özgürlük söylemlerinize kanmıyorum. Çünkü Felluce ile Ramadi'de görev yapıyorum.

Medeniyeti öğrenin
Ordu yetkililerine soracak olursanız kendilerinin demokrasinin faziletlerini öğretmek için burada olduklarını söylerler. Mezopotamya'ya mı medeniyeti öğreteceksiniz? Bu insanlar atalarımız birbirini asarken bilimle uğraşıyordu. Beni yanlış anlamayın. MTV'de Britney Spears'ı seyretmeyi, McDonald's'da yemek yemeyi ben de seviyorum. Ancak buradaki Sünni, Şii ve Kürtler'in neden batı tarzı bir eğlence ve özgürlük anlayışını kabul etmek zorunda olduğunu anlamıyorum.

İsrail ve petrol için
Ben negatif biri değilim. Sadece realistim. Burada gerçek olan bir şey var. O da Amerika'nın Irak'ı kabus ortamına çevirdiğidir. Saddam bir şeytan olabilir. Peki onun Afrika'da halklarına zulmeden diğer diktatörlerden ne farkı var? Saddam'ı insanlara "terörle savaş" konusunda bir şeyler yaptığımızı göstermek için kullandık. Ama Irak'a gelmekteki asıl amacımız tabi ki İsrail'in güvenliğini sağlayabilmek ve Irak'ın kuzey ve güneyindeki petrol yataklarına sahip olmaktı. Kitle imha silahları mı? Bulursanız bana da haber verin!..

 

ÖZEL BÜRO

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !