Amanos Dağındaki Amerikan Gözü

Amerikanının en büyük silahı bence istihbaratıdır. İstihbarata yılda kırk dört milyar dolar harcaması da bunu göstermeye yeter. Belki de Amerika şöyle düşünüyor. Gerekli bilgiye zamanında ulaşırsan daha az bir kuvvet ile daha büyük işler başarabilirsin. Bütçesine istihbarat için koyduğu meblağ kendi bütçesine göre de büyük. Psikolojik harekatı yöneten iki bin kişilik psikolojik harekat ordusunu düşünürseniz, ayrılan paranın normal olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

İstihbarat işinde de herhalde en önemli husus “görme” ve “dinlemedir”. Kendisi görecek ama sizin onun gördüğünden haberiniz olmayacak. O dinleyecek ama siz onun dinlediğinden haberdar olmayacaksınız. Gördüğünüz ve dinledikleriniz ile hükümetlere baskılar yapacaksınız. İstediklerinizi bu yol ile savaşmadan elde edeceksiniz. İşte size kazançlar sağlayan büyük bir sektör. Haber alma sektörü. Bununla isterseniz kamu oyu yönlendirirsiniz, isterseniz hükümet yönlendirirsiniz.

İskenderun tanıdığım bir yöredir. Yirmi iki yıl o yörede çalıştım. İskenderun’u kara yolu ile geçtikten sonra Belen Kasabasına gelirsiniz. Daha da Antakya istikametinde ilerlerseniz Belen Gediği vardır. Oradan sola sapar dağa yukarı çıkarsanız, dağın zirvesinde Hava Kuvvetlerine ait radar istasyonu vardır. Gördüğüm için biliyorum. Çıplak gözle dahi tüm Doğu Akdeniz’i görmek nerede ise olanaklıdır. Yazın bile karlar ile kaplıdır. Suriye ayaklarınızın hemen altındadır.

Yöreyi gözünüzün önüne getirmek için verdiğim bu turistik bilgiden gerisi benim de sizin gibi yorumlayarak anlamaya çalıştığım bir husus. Öğreniyoruz ki bahsettiğimiz radar üssüne elli kilometre mesafede başka bir radar üssü kuruluyormuş. Hatay Milletvekili Fuat Çay Başbakana cevaplandırılması için soru önergesi vermiş. Cevap alamamış. Yöre köylüleri ile yapılan röportajda köylüler tesise Amerikalıların girip çıktığını belirtiyorlar. İnşaatların yapımı sırasında yakın köylerden işçi almamışlar. Büyük bir gizlilik içinde yürütülmüş. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada Amerikalılar ile ilgisi yok diyor, ancak insanın inanası gelmiyor. NATO’nun demeğe getiriyor. Ama onu da net belirtmiyor. İncirlik Üssü kurulurken Demirel’in “Üs yok Tesis var” lafından beri kimse bu tür açıklamalara inanmıyor. Velhasıl Amanos Dağının tepesindeki kime ait olduğu belli olmayan bir göz bizi gözetliyor.

Bülent Esinoğlu

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !