"24" dizisinde Türkler, terörist olarak tanıtıldı

Türkiye'de de beğeniyle izlenen ABD yapımı "24" adlı dizinin yayınlanan son bölümünde Türkler "dinci terörist" olarak tanıtıldı. Dizinin 2 saat süren özel bölümünde, Türk teröristlerin bir bakanı kaçırması konu edildi.

Fox TV'de yayınlanan ve özel bölüm olduğu için tam 2 saat süren dizide, "Türk vatandaşı bir teröristin İslam adına ABD halkına yaşattığı korku dolu saatler" konu edildi. Başrolünü Türkiye'de de yakından tanınan Kiefer Sutherland'in oynadığı dizinin bu haftaki bölümünde İstanbul merkezli bir İslami terörist, örgütün ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir yolcu treni kazasıyla bağlantısı kuruluyor. Los Angeles'ta kuru temizleme dükkanı işleten bir Türk ailenin nasıl teröristlere yardım ve yataklık yaptığı anlatılıyor. Dizi de bir çok anlatım hatası da bulunurken Türkçe, Arapça ile bağdaştırılıyor.

Dizide Türk ailenin babasını William Devane, anneyi ise Oscar ödüllü Shohreh Aghdashloo oynarken ailenin ABD'li bir genç kıza aşık olan genç oğlunu ise İran asıllı Fairuz adlı oyuncu canlandırıyor.

Dizide, "Türk" olduğu iddia edilen aile bireylerinin ismi Navi, Dina ve Behruz'dan oluşuyor. Dizide Türk babanın ABD'li bir kıza aşık olduğu için oğluna nasıl baskı kurduğu da abartılı bir şekilde ifade ediliyor. Amerikan halkının büyük beğeniyle izlediği 24 adlı diziye tepkiler sadece Türk kesiminden değil ABD'lilerden de geliyor.

Türk dernekleri "Bize karşı saldırılar olursa dava açacağız" diyor.

Diziye tepki gösteren bir diğer organizasyon ise Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi oldu. Ancak dizinin yapımcıları Türkiye'den ve Türk halkından özür dilemeyi düşünmediklerini belirtti.

Öte yandan, yapımcılar dizinin ilerleyen bölümlerinde olumlu Müslüman karakterlerin de kullanılacağı sözü verildi. Dizi ile ilgili ayrıntılı bilgi www.fox.com/24 adli adresinde yer alıyor.

DSS

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !